Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Nuostaba. Ann Patchett

Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį. Peter Wohlleben

Kaip gyvūnai jaučia

Ar tikrai jie jaučia kitaip? Kai jūsų šuo ar katė jus žadina patekėjus saulei, vargu ar galvojate, jog gyvūnai yra tokie pat empatiški kaip žmonės. Dažnai žmonės mano esą vienintelės protaujančios būtybės Žemėje ir suteikia sau išskirtinį statusą. Vokiečių gamtininkas Peter Wohlleben knygoje „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį. Nuostabą keliančios įžvalgos" ryžtasi persvarstyti šią nuostatą – galbūt gyvūnai taip pat jaučia meilę, sielvartą ir užuojautą? Knyga kelia moralines dilemas ir kviečia persvarstyti žmogaus ir gyvūnų santykį.

Mąstyme mes tikrai lenkiame visas rūšis. Tačiau emocijos yra gyvybiškai būtinos visoms gyvūnų rūšims. Jei mes - gyvūnai ir žmonės - vienodai jaučiame alkį, troškulį ir skausmą, galbūt gyvūnai taip pat jaučia ir tokias emocijas kaip džiaugsmas, liūdesys ar atjauta?

Remdamasis naujausiais moksliniais atradimais ir savo asmeniniais pastebėjimais, vokiečių gamtininkas ieško gyvūnų ir žmonių analogijų ir kuria nepamirštamą pasakojimą. Pagrindiniai jo herojai – prieraišumą demonstruojančios kiaulės, neištikimos šarkos ir slaptų kėslų turintys gaidžiai. Visos Peter Wohlleben pasakojamos vaizdingos istorijos – jo ilgametės patirties stebint gyvūnus atspindys. Nuo girių tankmės iki bičių avilio – skaitytojui atsiveria visiškai nauja mus supančio gyvojo pasaulio perspektyva.

„Tikrasis mano noras - kad atsirastų bent kiek daugiau pagarbos mus supančiam gyvajam pasauliui, nesvarbu, koks jis būtų - gyvūnų ar augalų. Pagarba nereiškia, kad nereikia jais naudotis, tačiau tikrai reiškia tai, jog savus patogumus ir suvartojamų biologinių gėrybių kiekius privalu riboti. Tačiau jei atpildas už visa tai bus linksmi arkliai, ožkos, vištos ir kiaulės, jei už tai galėsim matyti patenkintus elnius, kiaunes ar kranklius, jei vieną dieną netgi išgirsim, kaip pastarieji šaukia vienas kitą vardais - tuomet, centrinei nervų sistemai išskyrus hormonų, mus apims laimė ir nuo šio jausmo niekaip neapsiginsime!"

Knygos „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį" tikslas nėra įrodyti, kad žmonės ir gyvūnai yra absoliučiai lygūs. Jie nuo mūsų skiriasi savo elgesiu, tačiau tuo pat metu yra daug panašesni į mus, nei atrodo. Vis daugiau mokslininkų įrodo, jog gyvūnų vidiniame pasaulyje netrūksta emocijų ir išgyvenimų. Tai leidžia Peter Wohlleben kurti nepaprastus šios knygos personažus – savo vaikus auklėjančias antis, netinkamų poelgių besigailinčias žiurkes, vardais į bičiulius besikreipiančius varnus. Tai tarsi vaikystės pasaka, pagrįsta moksliniais įrodymais – apie šį, o ne išgalvotą, pasaulį.

Autorius „sužmogina" gyvūnijos pasaulį – naudoja literatūrinius žmonėms taikomus apibūdinimus. Iš pradžių tai atrodo tarsi linksmas žaidimas. Tačiau taip Peter Wohlleben kelia klausimą, ar teisinga ir tikslinga vertinti gyvūnų veiksmus, pasitelkiant žmonių gyvenimo sampratas ir žodyną? Kai kas tvirtina esą tai nemokšiška, svajokliška ar net ezoteriška. Tačiau Peter Wohlleben primena, kad niekada nereikia pamiršti vienos elementarios tiesos - grynai biologiškai žmogus irgi yra gyvūnas.

„Tokie palyginimai leis pamatyti, kad gyvūnai nėra kvaili padarai, kurie evoliuciškai sustojo daug žemesnėje pakopoje. Žmogus, supratęs, kad taurieji elniai, šernai ar varnos gyvena puikų savą gyvenimą ir juo džiaugiasi, galbūt gerbs ir smulkučius straubliukus, kurie smagūs ir patenkinti šmirinėja tarp lapų sengirėse", – pasakoja knygos autorius.

Vokiečių gamtininkas Peter Wohlleben geriausiai žinomas dėl savo knygos „Paslaptingas medžių gyvenimas". Joje jis kvietė pažinti medžius ir pažvelgti į juos kaip į socialias tarpusavyje bendraujančias būtybes. „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį" – antroji ciklo, skirto gamtos paslaptims, knyga. Knygos autorius vadovauja kalnuose įsikūrusiai aplinkai draugiškai Eifelio girininkijai, kuri siekia atkurti sengires. Dažnai svečiuojasi TV laidose ir skaito paskaitas.

Daugiau naujų knygų