Naujienos

Kviečiame atkurti Baltijos kelią

bkNedaug laiko teliko iki rugpjūčio 23-iosios. Kaip sutiksime Baltijos kelio 25-metį? Svarbiausia – atmintis. Ar jau užrašėte savuosius atsiminimus? Gal savo asmeniniuose archyvuose turite Baltijos kelio nuotraukų, dokumentų, atsiminimų, užrašų, dienoraštinių įrašų, laiškų, laikraštėlių, vaizdo ar garso įrašų, gal galite jais pasidalinti. O gal turite ir trispalvę, juodą kaspiną, Sąjūdžio ženkliuką, žemėlapį, radijo aparatą, žaisliuką ar kitą kokį nors daiktą, kurį buvote pasiėmę į Baltijos kelią. Viskas yra svarbu, net menkiausias daiktelis įamžina unikalų mūsų istorijos įvykį – Baltijos kelią.

Praėjusių metų vasarą startavo naujasis Europos skaitmeninės bibliotekos, muziejaus ir archyvo „Europeana“ projektas „Europeana 1989“, pakvietęs Baltijos ir buvusias Rytų bloko šalis įamžinti istorines pervartas, sugriovusias sovietinę imperiją ir geležinę uždangą, pakeitusias Europos ir pasaulio politinį veidą. Atskira projekto dalis skirta Baltijos kelio atkūrimui. Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka yra projekto dalyvė ir nuo praėjusių metų birželio renka Baltijos kelio ir kitų Sąjūdžio įvykių liudijimus, skaitmenina, kelia į projekto „Europeana 1989“ svetainę www.europeana1989.eu. Pasvaliečių liudijimus jau išvydo ir įvertino pasaulis. Tačiau atsiminimų, nuotraukų, kitų liudijimų rinkimas – nesibaigiantis procesas. Privalome atsiminimais ir dokumentais užpildyti visą Baltijos kelio Pasvalio ruožą.

Su viltimi kviečiame ir prašome: mieli Pasvalio krašto žmonės, užrašykite, ką prisimenate apie Baltijos kelią, atneškite savo atsiminimus į biblioteką, atneškite ir dokumentinius liudijimus iš savo asmeninių archyvų. Jūsų dokumentai ir daiktai, Jums sutikus, bus aprašyti, suskaitmeninti. Skaitmeninės kopijos pateks į projekto „Europeana 1989“ interneto svetainę www.europeana1989.eu ir liudys mūsų krašto istoriją visam pasauliui. Originalai bus grąžinti Jums. Tuo pačiu akivaizdžiai pamatysite atneštų dokumentų patekimo į „Europeaną 1989“ kelią ir patys galėsite jį išbandyti. Patarsime, kaip savarankiškai įkelti atsiminimus ir kitus liudijimus į svetainę www.europeana1989.eu. Atėję į biblioteką, galėsite papasakoti apie Baltijos kelią, mes Jūsų pasakojimus užrašysime ir, Jums sutikus, paskelbsime kartu su kitų žmonių atsiminimais.

Tikimės Jūsų pagalbos ir laukiame ateinančių su Baltijos kelio liudijimais. Galite rašyti el. paštu Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. ar skambinti telefonais 8 451 34319, 861526937. Nuoširdžiai dėkojame visiems, jau padovanojusiems atsiminimus, eilėraščius, Baltijos kelio nuotraukas, emblemas, kitus liudijimus. Jie jau pateko į svetainės galeriją ir žemėlapį.

Visos rajono bibliotekos yra įsipareigojusios rinkti Baltijos kelio liudijimus. Jei Jums patogiau, savo atsiminimus, nuotraukas, kitus dokumentus galite atnešti į artimiausią miestelio ar kaimo biblioteką.

Kviečiame Pasvalio krašto žmones ir institucijas savarankiškai skelbti Baltijos kelio liudijimus „Europeanoje 1989“ (www.europeana1989.eu). Kviečiame į Baltijos kelio atkūrimą įsijungti jaunimą: tėvų, senelių atsiminimų užrašymas ir išsaugojimas – prasmingiausias atostogų nuotykis.

Rupjūčio 23-iąją Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje ir Vytauto Didžiojo aikštėje vyks projekto „Europeana 1989“ baigiamasis pristatymas. Dalyvaus projekto vadovai ir koordinatoriai iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Lietuvos viešųjų bibliotekų atstovai, pavieniai asmenys, prisidėję prie Baltijos kelio įamžinimo. Bus apdovanoti aktyviausi projekto dalyviai. Kartu vyks tą dieną atneštų Baltijos kelio liudijimų kėlimas į svetainę www.europeana1989.eu.

Biblioteka jau dabar kviečia aktyviai įsijungti į Baltijos keliui skirtas akcijas „Atpažink save ir kitus Baltijos kelio fotografijose“, „Užrašyk savo ir kitų atsiminimus apie Baltijos kelią“, „Parašyk žodį Baltijos keliui“. Užsukite į biblioteką, peržvelkite stenduose surikiuotas nuotraukas, gal laukia staigmena – surasite save ant tėvelio ar mamos rankų, pamatysite jaunus draugų veidus; prisėskite prie staliuko, popieriaus ritinėlyje įrašykite savo palinkėjimų, apmąstymų žodį – liks atminčiai kaip neįkainojama vertybė.

Tik bendromis jėgomis atkursime Baltijos kelią. Anuomet, prieš 25-erius metus kūrėme nepaprastą istoriją, tad dabar turime tuo didžiuotis ir pasidalyti savo istorijomis su visu pasauliu.

Nuotraukos