Kas vyko

Susitikimas su keliautoju Tomu Utka

2021 09 24

Rugsėjo 22 d. Atvirame jaunimo centre apsilankė keliautojas Tomas Utka, kuris per 4 mėnesius dviračiu nuvažiavo 6000 km Pietų Amerikoje, aplankydamas Braziliją, Čilę, didžiausią pasaulyje Igvasu krioklį ir sausringiausią pasaulyje dykumą Atakamą.

Keliavimas dviračiu - Tomo Utkos aistra, su dviračiu jis yra apvažiavęs ne vieną tolimą šalį, tačiau kelionė po Pietų Ameriką jam buvo ilgiausia. Keliautojas neturi automobilio ir jo įsigyti kol kas neketina: „Mano galva tik dviračiais pramušta.“ sakė jis apsilankęs Pasvalyje. Tiesa, į Pasvalį keliautojas atvyko ne dviračiu, o viešuoju transportu.

Susitikime Tomas Utka dalijosi savo kelionės po Pietų Amerika įspūdžiais ir filmuota medžiaga. Susirinkusiems buvo įdomu sužinoti, kiek ištvermės pareikalavo kelionė dviračiu ątogrąžų klimato sąlygomis, ar nebuvo pavojinga vienam keliauti, kaip sekėsi prisitaikyti prie vietos karantino reikalavimų ir pragyventi.

Tomas Utka pasakojo, kad per dieną numindavo apie 50-70 km, dažniausiai važiuodamas greitkeliais, kartais dėl įdomumo pasukdamas mažiau važinėjamais keliais. Kelyje orientuodavosi pagal Google Maps išmaniajame telefone, nusistatydavo pasaulio kryptis pagal Saulę. Išmaniajame telefone esantis Google Translate padėjo elementariomis portugališkomis frazėmis susikalbėti su vietiniais, kurie angliškai beveik nemoka. Vienoje gyvenvietėje teko proga pakalbėti lietuviškai su brazilu, kuris kalbos išmoko iš savo močiutės lietuvės.

Keliautojui labai patiko Brazilija, jos nuostabi gamta, moderni sostinė Brazilija, šilti ątogrąžų lietūs ir šiltos naktys, per kurias net miegmaišio nereikėjo, dvigubai mažesnės kainos nei Lietuvoje. „Gaila, kad Brazilijoje su turistine viza galima būti tik 3 mėnesius - būčiau ten ilgiau pakeliavęs.“ sakė Tomas Utka.

Dėl įvesto karantino keliautojas negalėjo apsilankyti kaimyniniame Urugvajuje, o iš ten pasiekti Argentiną. Tačiau galėjo keliauti į Čilę, į kurią skrido lėktuvu. Čilė keliautojui nebuvo tokia svetinga kaip Brazilija. Po Pinočeto diktatūros šalis vis dar neatsigauna ekonomiškai, kainos didelės, gatvėse vyksta demonstracijos, budi policija, įvesti griežti karantino apribojimai. Keliautojas privalėjo 10 dienų izoliuotis viešbutyje, nors po miestą galėjo laisvai vaikščioti, tik išvykti iš miesto negalėjo. Vėliau Čilėje aplankė Atakamos dykumą, po kurią keliaudamas vandens gaudavo tik pavieniuose pakelės punktuose ar iš kitų pravažiuojančių turistų. Iš Čilės grįžo į Lietuvą. Pietų Amerikoje išbuvo nuo 2020 metų gruodžio iki 2021 metų kovo. Tomo Utkos kelionės video dienoraštį galima pamatyti keliautojo Youtube kanale.