Kas vyko

Poezijos pavasaris 2021 Pasvalyje

2021 07 08

Liepos 7 d. Pasvalyje skambėjo 57-ojo tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2021“ dalyvių balsai. Savo kūrybą skaitė poetai Vladas Braziūnas, Aivaras Veiknys, Antanas Šimkus, svečias iš Latvijos Kirils Ēcis. Prie poetų skaitymų prisijungė aktorė Olita Dautartaitė ir aktorius bardas Gediminas Storpirštis, pasidaliję kitų lietuvių poetų eilėmis. 

„Poezijos pavasaris 2021“ skaitymai vyko Pasvalio centre, prie Svalios ir Lėvens santakos, kur stovi Bernardo Brazdžionio paminklas. Dar niekada neteko skaityti taip arti savo vaikystės namų, sakė poetas Vladas Braziūnas. Jo vaikystės namas stovi čia pat, pažymėtas Nr. 7, tik gatvė dabar vadinasi Nepriklausomybės, o ne Pumpėnų. Poetas savo skaitymus skyrė gimtosioms Pasvalio apylinkėms, Pumpėnų gatvei, smegduobėms, „ubagyno“ kiemo piktžolėms... 

Poetai skaitė savo kūrybą, bet nepamiršo ir kitų kūrėjų, iš kurių semiasi įkvėpimo ar jaučiasi jiems artimi. Vladas Braziūnas prisiminė iškilų lietuvių religijotyrininką, prieš šešiasdešimt metų gimusį ir anksti Anapilin pasitraukusį Gintarą Beresnevičių. Jam skyrė savo eilėraštį  „Zuikių dievo reabilitacijos klausimu“. Poetas Aivaras Veiknys į poezijos skaitymus atvyko dėvėdamas marškinėlius su Pauliaus Širvio portretu ir citata, taip pagerbdamas prieš šimtą ir vienerius metus gimusį iškilų lietuvių literatūros poetą. Skaitymuose jis taip prisiminė savo gerą draugą poetą Nerijų Cibulskį, kuriam skyrė eilėraštį pavadinimu „Prieplauka“.

Įdomu buvo susipažinti su jaunosios latvių poetų kartos atstovo Kirilo Ecio kūryba, pasiklausyti latviškai skaitomos poezijos skambesio. Kirils Ēcis - 21 metų amžiaus, rašo eilėraščius, kuria ir atlieka dainų tekstus latvių muzikos grupėje „Alejas“. Jo eiles į lietuvių kalbą vertė ir klausytojams skaitė poetas, žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus.

Festivalio skaitymuose dalyvavę aktoriai Olita Dautartaitė ir Gediminas Storpirštis priminė susirinkusiems pasvaliečiams keletą reikšmingų lietuvių poezijos vardų ir sukakčių. Olita Dautartaitė atidavė pagarbą paminkle įamžintam Bernardui Brazdžioniui, pradėdama skaitymus jo eilėmis. Ji taip pat prisiminė Anapilin pasitrausius garsius kraštiečius poetus Eugenijų Matuzevičių, Mykolą Karčiauską, Panevėžyje gyvenusią poetę Eleną Mezginaitę ir vieną populiariausių lietuvių poezijos klasikų – Joną Strielkūną. Gediminas Storpirštis savo dainuojamosios poezijos repertuarą skyrė  poeto Vytauto Mačernio gimimo 100-mečiui, o taip pat poetams Marcelijui Martinaičiui, Daliai Saukaitytei. 

„Poezijos pavasaris 2021“ dalyviams ir jų skaitymų susirinkusiems pasiklausyti poezijos mėgėjams sveikinimo žodį tarė Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas ir Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė. Festivalio dalyviai padovanojo jiems po „Poezijos pavasaris 2021“ almanachą su savo autografais. Autografuotas almanachas saugomas Pasvalio bibliotekos archyve ir išduodamas bibliotekos skaitytojams. 

Kviečiame pasiklausyti „Poezijos pavasaris 2021“ balsų Pasvalio bibliotekos Youtube kanale:

Olita Dautartaitė skaito Bernardą Brazdžionį, Mykolą Karčiauską, Eleną Mezginaitę, Joną Strielkūną

Vladas Braziūnas 

Aivaras Veiknys

Kirils Ēcis

Antanas Šimkus

Gediminas Storpirštis dainuoja Vytauto Mačernio ir Dalios Saukaitytės eiles