Įvykis

Komiksų dirbtuvės jaunimui su vizualinių sprendimų studijos „STUDIO MITKUS“ įkūrėju Tomu Mitkumi

2023 09 15

Rugsėjo 15 d. Pasvalio Petro Vileišio gimnazijoje vyko Mariaus Katiliškio kūrybos įkvėptų komiksų dirbtuvės jaunimui su kūrybinių industrijų specialistu, Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto dėstytoju, iliustratoriumi ir vizualinių sprendimų studijos „STUDIO MITKUS“ įkūrėju Tomu Mitkumi.

Iš pradžių svečias susirinkusiesiems pristatė komiksą kaip reiškinį, papasakojo kaip rašyti naratyvą komiksams, kaip išgauti komiksų seriją ir daug kitų įdomių subtilybių – susijusių su jais bei kvietė dalyvius diskusijos.

Gimnazistai svarstė, kas yra komiksai – medija ar žanras, ką reiškia terminas „populiarioji kultūra“, kas yra komiksų tikslinė auditorija, kas yra „Manga“, kodėl komiksų pagrindu sukurti kino filmai dar visai neseniai buvo tokie populiarūs bei ar komiksai gali būti populiarūs Lietuvoje. Taip pat patys jaunuoliai galėjo užduoti rūpimus klausimus.

Paskui laukė praktinės užduotys, kurių metu susirinkusieji išbandė gautas priemones bei praktikavosi šešėliuoti – išryškinti tam tikrus objektus, įterpti papildomus tekstinius elementus. Jų reikšmę ir svarbą galėjo išgirsti iš paties T. Mitkaus prieš tai vykusioje diskusijoje.

Pasipraktikavę bei gavę naudingų patarimų, jaunuoliai perėjo prie svarbiausios užduoties – komiksų juostelės apie rašytoją Marių Katiliškį arba jo kūrybą kūrimą.

Kaip pagalbinę priemonę dalyviai galėjo naudotis bibliotekininkių Tomos Mikalajūnaitės ir Vaivos Samulėnienės paruošta medžiaga (nuotraukomis, trumpomis ištraukomis iš rašytojo kūrinių).

Iš pradžių nedrąsiai pieštuku link vis ryškėjančio vaizdo. Jaunuoliai sumaniai ir kūrybingai išpildė siužetus – pademonstruodami savitą, unikalų braižą. Rezultatu liko patenkint ne tik patys kūrėjai, organizatoriai, bet ir pats iliustratorius.

O kaip viskas pavyko – būtinai jums pristatysime – parodysime tradiciniuose Mariaus Katiliškio skaitymuose, kurie vyks rugsėjo 22 dieną 16 valandą mūsų bibliotekoje.

Už bendradarbiavimą ir svetingą priėmimą ačiū tariame Pasvalio Petro Vileišio gimnazijai ir jos dailės, technologijų mokytojai Leonorai Stravinskienei. Taip pat dėkojame pačiam iliustratoriui Tomui Mitkui už skirtą laiką, naudingus patarimus ir neįkainojamą patirtį bei galimybę išvysti komiksų kūrimo procesą.

Anot T. Mitkaus, komiksai – įrankis padedantis komunikuoti, išreikšti save. Tikimės, kad ateityje šiuo ar kitu meniniu įrankiu pasinaudos ir šių dirbtuvių dalyviai.

Renginį dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Pasvalio rajono savivaldybė.