Naujiena

Kraštietės publikacija „Bernardinai.lt“ apie pirmąją moterį, gavusią Nobelio premiją

2020 12 11

„(...) Kasmet gruodžio 10-ąją, Alfredo Nobelio mirties dieną, vykdant jo testamentą už svarbiausius mokslo atradimus teikiama Nobelio premija. 1903 metais šią dieną Švedijos mokslų akademija pasauliui paskelbė, kad fizikos Nobelio premija skiriama Pierre'ui ir Marie Curie. Deja, pasiligoję ir pavargę sutuoktiniai į iškilmingą ceremoniją Stokholme negalėjo atvykti.
Šią dieną prasminga prisiminti pačią M. Curie. O tam itin pasitarnauja šiemet asociacijos „BASNET Forumas“ ir Vilniaus universiteto iniciatyva lietuviškai išleista knyga „Marija Kiuri: moteris, pralenkusi savo laiką“. Leidinyje nuosekliai apžvelgiamas M. Curie gyvenimas ir veikla nuo gimimo 1867 metais Rusijos valdomoje Lenkijos sostinėje Varšuvoje iki mirties 1934 m. Sanselmozo sanatorijoje Aukštutinėje Savojoje, Prancūzijoje. (...)"

Marija Kiuri (Marie Curie; 1867‒1934) – pirmoji moteris, gavusi Nobelio premiją. Taip pat Vienintelė moteris, apdovanota šiuo prizu du kartus (pirmąjį  – už nuopelnus fizikos srityje, antrąjį sykį ‒ už laimėjimus chemijos sferoje).

Skaitykite Agnės Grinevičiūtės straipsnį „Savo gyvenamąjį metą pralenkusi M. Curie ir šiandien išlieka įkvepiančiu pavyzdžiu“.

Akcija „Informuojame apie naujausias kraštiečių publikacijas“

Parengė vyr. bibliografė A. Balčiūnienė. Iliustracija iš bernardinai.lt.