Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2019 metų renginiai / Rašytojui Romualdui Granauskui atminti

Akcija „Tėčiai skaito vaikams“

teciai skaito vaikamsPasvalio biblioteka prisidėjo prie Skaitymo skatinimo programos akcijos „Tėčiai skaito vaikams“, kurią gegužės 30 d. 10 val. Lietuvos bibliotekose inicijavo Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, siekdama pabrėžti skaitymo svarbą nuo mažų dienų, priminti svarbų vyrų vaidmenį ugdant atžalas, o tuo pačiu prisijungti prie artėjančios Tėvo dienos, kuri visoje Lietuvoje švenčiama pirmąjį birželio sekmadienį. 

Paskaityti knygelę mažyliams į biblioteką atėjo trys pasvaliečiai tėčiai: verslininkas ir „Klėties“ teatro aktorius Giedrius Uždavinys, Pasvalio kultūros centro direktorius Robertas Lavickas, bibliotekos direktorės pavaduojas ūkio ir bendriesiems reikalams Dainius Vareika. „Paskaitysiu savo mėgiamiausią vaikystės istoriją – Justino Marcinkevičiaus eiliuotą pasaką „Greitoji pagalba“. “ -sakė tėtis Giedrius Uždavinys. „Man labai patinka knygelė „Nojus ir banginis“ – todėl, kad mano  sūnus yra Nojus, o ir istorija įdomi, gražiai iliustruota.“ sakė vaikams skaitęs tėtis Robertas Lavickas. Tėtis Dainius Vareika pasirinko Selemono Paltanavičiaus knygą „Girios paštas“, nes jam širdžiai artima gamta ir jam smagu ją tyrinėti drauge su savo sūnumi. 

Tėčių skaitymų klausėsi Pasvalio lopšelio-darželio „Liepaitė“ vaikai ir jų auklėtojos Jadvyga Račkienė bei Nina Briedienė, skaičiusiems tėčiams ir jų klausytojams dėkojo akcijos Pasvalyje organizatorė bibliotekininkė Lijana Markevičienė.

Didžiulę naudą teikiantis ankstyvasis skaitymas jau nekelia abejonių, tačiau retai kam žinoma, kad itin teigiamą įtaką tolesnei vaiko raidai turi knygas jam skaitantis tėtis. 2015 ir 2017 m. JAV atlikti tyrimai rodo, kad vaikų, kuriems ankstyvajame amžiuje (ypač iki 2 metų) dažniau skaitė tėvai, kalbos raida buvo gerokai spartesnė, o štai mamų skaitomos knygos tokio žymaus poveikio vaikų vystymuisi neturėjo. Toks netikėtas atradimas siejamas su tuo, kad tėvai, skaitydami vaikams knygas, kalba sudėtingiau ir abstrakčiau, todėl mažiesiems klausytojams tenka labiau susikaupti ir intensyviau mąstyti – taip lavinami jų kognityviniai gebėjimai ir vaizduotė. Be to, kartu vartydami knygą, tėvai yra linkę joje pavaizduotus daiktus ar įvykius susieti su konkrečia vaiko patirtimi. Pavyzdžiui, jei knygoje būna aprašytos ar pavaizduotos kopėčios, tėvai dažnai aptaria su vaikais, kada paskutinį kartą jomis naudojosi, norėdami užlipti ant stogo ar pan. Mamos elgiasi visai kitaip − įsijausdamos mokytojų vaidmenį, jos daugiau dėmesio skiria knygoje esančioms detalėms, t. y. prašo vaikų įvardyti ar suskaičiuoti objektus, parodyti spalvas, arba stengiasi įvardyti personažų jausmų ir emocijas.
Knygos skaitymas kartu su vaiku ne tik skatina jo kalbos ir pažinimo raidą, turtina žodyną, gerina pasirengimo mokyklai įgūdžius, bet ir kuria glaudžius tarpusavio santykius. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad vaikams reguliariai skaitant knygas gerėja tėvystės įgūdžiai ir į gerąją pusę keičiasi vaikų elgesys. Pastebėta, kad bent 20 minučių prieš miegą, praleistų kartu su tėčiu vartant ir skaitant knygeles, ypač stiprina tarpusavio ryšį su sūnumis. Klausydamasis tėčio skaitomos knygos, vaikas supranta, kad tėčiui patinka tokiu būdu kartu leisti laiką, ir jaučia, jog ši kasdienė veikla yra labai prasminga. Galiausiai vakariniai skaitymai teigiamai veikia ir pačių tėčių savijautą. Sasekso universiteto mokslininkai nustatė, kad skaitymas yra vienas efektyviausių būdų įveikti stresą – jau nuo šeštos skaitymo minutės akivaizdžiai sumažėja raumenų įtampa ir sulėtėja širdies ritmas.
Vis dėlto įprasta, kad į šią kasdienę ugdomąją veiklą labiau įsitraukusios mamos – 2015 m. Didžiojoje Britanijoje skaitymo skatinimo organizacijos „Booktrust“ atliktas tyrimas atskleidė, kad jos vaikams skaito net 50 proc. dažniau nei tėčiai. Tikriausiai metas keisti situaciją? Tėčiai, skaitykite savo vaikams, nes skaitymas suartina!
 

Nuotraukos