Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2014 m. renginiai / Iššūkiai ir grėsmės Lietuvos informacinėje erdvėje

Nacionalinė bibliotekų savaitė su poete Agne Žagrakalyte

agneNacionalinė bibliotekų savaitė Pasvalyje prasidėjo susitikimu su poete Agne Žagrakalyte. Visai šalia Pasvalio esančiuose Ustukiuose užaugusi poetė sako, kad savam krašte pranašu nebūsi, tačiau jos atveju šis posakis nepasitvirtino: balandžio 22 d. bibliotekoje įvykusiame susitikime pasvaliečiai kraštietę kūrėją pasitiko su gėlėmis ir sveikinimais, o rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Mulevičiaus dar ir seną arklio pasagą įteikė, kad sėkmę neštų. Susitikimo centre buvo 2013 metais išleista Agnės Žagrakalytės prozos knyga „Eigulio duktė: byla F117“, pelniusi Patriotų bei Jurgos Ivanauskaitės premijas.

Briuselyje gyvenanti Agnė Žagrakalytė neatitrūksta nuo savo tėviškės ir giminės šaknų. Jos knyga „Eigulio duktė: byla F117“ – tai duoklė senelio broliui Juozui Žagrakaliui, tarpukario Lietuvos teisininkui, kultūrininkui ir visuomenės veikėjui, kuris kruopščiai aprašinėjo savo krašto žmones ir to meto įvykius. Gelbėdama giminaičio atsiminimus nuo užmaršties ir sunykimo, poetė sudėjo juos į storą knygą, dar pasinaudojo archyvų medžiaga, KGB bylomis ir sukūrė giminės sagą, prasidedančią prieš 200 metų ir siekiančią šiuos laikus. Ji tikisi, kad knyga pasitarnaus jaunąjai kartai - sudomins ir padės suprasti, kaip ir kuo gyveno proseneliai egzotiškame praeities pasaulyje. Autorė iš savo mokytojiškos patirties žino, kad tai nėra lengva užduotis ir džiaugiasi, kad knygai pasirodžius sulaukė palankių atsiliepimų iš jaunųjų skaitytojų. Paklausta, kokia būtų svarbiausia mintis, kurią pasakodama giminės sagą norėtų skaitytojams pasklesti, autorė atsakė: nuolatinis istorijos pasikartojimas ir žmogaus menkumas laiko tėkmėje.

Knygą skaičiusieji pasvaliečiai surado joje daug žinomų pavardžių, vietovių, iš vyresnių girdėtų istorijų, ne vienas gyrė vaizdingus ir detalius buities aprašymus pradedant virtuvės receptais ir baigiant sodo augalų veislėmis. Vieniems skaitytojams smagu buvo sekti, kaip laikui bėgant knygoje keitėsi tiek patiekalų, tiek veislių pavadinimai. Kiti sakė, kad tie aprašymai priminė Mariaus Katiliškio „Užuovėją“ ir jo pavaizduotą alaus darymą. Ne nuostabu, juk abu šiame krašte gyveno, to pačio krašto istorijas aprašinėjo. „Galima sakyti, kad šią knygą rašiau nuo mokyklos suolo, jau tada pradėjau domėtis praeitimi ir giminių istorijomis“, sakė per susitikimą Agnė Žagrakalytė. Vienas jos, dar gimnazistės, parašytų pasakojimų buvo apie Pasvalio krašto žydus. Tuomet rašinys gavo Bibliotekos premiją ir iki šiol tebeguli bibliotekos Mariaus Katiliškio kambaryje drauge su kitų laureatų darbais. Bibliotekos premijos laureatė tapo žinoma poete ir rašytoja, o jos pirmoji prozos knyga „Eigulio duktė: byla F117“ su užrašytu palinkėjimu jau laukia savo skaitytojo bibliotekoje.

Nuotraukos