Verslo idėjų sėmėsi išvykoje

logo Latvia Lithuania2013 metų spalio 11 dieną Pasvalio, Bauskės (Latvija) bei Rundalės (Latvija) rajonų savivaldybių verslininkai vyko į keturias Biržų ir Pasvalio rajono verslo įmones.

Išvyka, skirta susipažinti su Lietuvos ir Latvijos verslo įmonėmis, pasidalyti verslo idėjomis ir pasisemti gerosios patirties, tai Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo per sieną 2007–2013 m. programą įgyvendinamo projekto „Tarpvalstybinio verslui palankių bibliotekų tinklo kūrimas“ (LLIV-253 „Establishment of business support library cross-border network/BUSINESS LIBRARY“) dalis.

Lankytasi Biržų rajone, Parovėjos kaime, gyvenančių Vaidutės ir Vytauto Stankevičių ekologiškame robotizuoto melžimo ūkyje. Ūkininkai, naudodamiesi ES struktūrinių fondų parama, yra įsteigę didžiausią ekologinio pieno fermą šalyje: naudojama 500 ha žemės, laikoma 330 karvių, yra įdarbinta daugiau nei dvidešimt žmonių.

V. Stankevičius aprodė karvių fermą, darbuotojų poilsio kambarį, nuoširdžiai ir vaizdingai pristatė savo šeimos ūkininkavimo istoriją, o vėliau atvedė į žmonos Vaidutės gimtąją tėvų sodybą Parovėjos kaime, kur gimė pati idėja įkurti ūkį ir pavaišino trijų rūšių biržietišku sūriu, biržietišku alumi ir arbata.

Įspūdį paliko didžiulė 6 hektarų ploto akmenų pieva, ūkininkės palyginta su turistiniu objektu Latvijoje – Puokainių mišku. Meniškos prigimties ūkininkai ją planuoja paversti kultūriniu parku. Jau yra įrengta pirtelė, prūdas, pastatyta gražių medinių skulptūrų, o ateityje planuojama turėti jų dar daugiau.

Vienoje seniausių lietuviško kapitalo duonos kepyklų – UAB „Biržų duona“ – įmonės specialistas papasakojo ir suteikė galimybę pamatyti visą duonos gamybos eigą – nuo miltų priėmimo iki jau prekybai paruoštos produkcijos pakavimo.

Vizitas buvo labai naudingas – juk ne kasdien pamatysi, kokį kelią nukeliauja visų taip mėgstama Biržų duona iki kol patenka į parduotuves, kaip gaminami įvairūs konditeriniai gaminiai (bandelės, kūčiukai, šakočiai ir t.t.), išvysi cecho darbą iš arti, pabendrausi su įmonėje dirbančiais specialistais, paragausi įprastinės ir naujos produkcijos (kanelių – storos traškios ir karamelizuotos plutelės bei minkšto švelnaus ir drėgno viduriuko prancūziškų pyragaičių) bei parsiveši lauktuvių ką tik iškeptos biržietiškos duonos.

„Biržų duonos“ gaminių asortimentas yra labai platus. Įmonei suteiktas VšĮ „Ekoagros“ sertifikatas, leidžiantis gaminti ekologišką duoną.

Kita kelionės dalis buvo skirta gėrimų gamybai ir degustacijai pažinti. Joniškėlietis, vyno kultūros puoselėtojas Algirdas Lungis, trisdešimt metų auginantis vynuoges ir gaminantis lietuvišką vyną, papasakojo apie šio gėrimo gaminimo, laikymo ir degustavimo subtilybes, suteikė progą paragauti 7 rūšių vyno (tarp jų ir gana egzotiško skonio burokėlių bei rabarbarų vyno). Vynininkas parodė šiltnamį, kuriame ekologiškai augina 200 rūšių vynuogių, o vyną gamina iš įvairiausių uogų bei daržovių.

Aplankytas joniškėliečių įsitikinimu stebuklingas akmuo, padedantis išgydyti visas ligas ir ištekėti vienišoms moterims ir merginoms.

Paskutinis objektas, kurį teko pamatyti – jau aštuoniolika metų gyvuojanti labai svetingo ir vaišingo Joniškėlio aludario Algirdo Rimkevičiaus šeimos verslo įmonė UAB „Joalda“.

Alaus gamykloje senolių tradicijos ir pagarba gaminamai produkcijai susipina su šiuolaikinėmis technologijomis. Čia verdamas unikalus „gyvas“ alus turintis savitą skonį ir aromatą. Pasak paties aludario, įmonės tikslas – taikant modernias alaus gamybos technologijas gaminti aukščiausios kokybės tradicinį aukštaitišką alų. Alus pavadintas ne kaip kitaip, o gimtojo krašto vardais: „Joniškėlio respublikos šviesusis“, „Karpių dvaro tamsusis“, „Pasvaliečių“ ir t.t.

Ekskursijos dalyviai turėjo galimybę pamatyti visą alaus gamybos kelią, paragauti vietinio alaus ir sūrio, gana ilgai ir įdomiai pabendrauti su charizmatišku alaus daryklos savininku Algirdu Rimkevičiumi.

Už gražų ir svetingą priėmimą labai ačiū visoms lankytoms įmonėms ir ūkiams.

Nuotraukos