Pereiti prie turinio Į pradžią / Projektai / Įgyvendinami / Apie biblioteką / Projektai / Įgyvendinti projektai / Informacijos pasaulyje: suprask, vertink, naudok

„Libr-A: į pagalbą Pasvalio ūkininkams“. 2011–2012 m.

Projektą „Libr-A: į pagalbą Pasvalio ūkininkams“ („Libr-A: to help farmers in Pasvalys“) finansuoja nepriklausomo fondo EIFL (Elektroninė informacija bibliotekoms) Viešųjų bibliotekų inovacijų programa, skyrusi 15 000 dolerių. Projektas skirtas Pasvalio krašto žemdirbiams. Per vienerius projekto vykdymo metus (2011-11-01–2012-10-31) bus sukurtas informacinis interneto portalas, išplėstos bibliotekos mobiliosios ir kompiuterinės leidybos paslaugos.

Pasvalio M. Katiliškio viešoji biblioteka – viena iš kelių Lietuvos bibliotekų, laimėjusių EIFL fondo paramą. Nepriklausomas EIFL fondas savo veiklą vykdo įvairiose šalyse (Afrikoje, Lotynų Amerikoje, Rytų Europoje ir kt). Fondo tikslas – sudaryti galimybę besivystančių šalių žmonėms bibliotekose naudotis elektronine informacija. Iš pradžių fondas rūpinosi mokslinėmis ir akademinėmis bibliotekomis, o nuo 2010 m. trejus metus bus vykdoma ir viešosioms bibliotekoms skirta Viešųjų bibliotekų inovacijų programa. 2010-aisiais paramą gavo 12 viešųjų bibliotekų, tarp jų ir Lietuvos – Utenos A. ir M. Miškinių biblioteka. Šiais metais parama skirta 14 bibliotekų, kartojančių sėkmingus pirmojo etapo projektus, iš jų ir Lietuvos – Pasvalio M. Katiliškio viešajai bibliotekai, pasirinkusiai kartoti Serbijos Jagodinos viešosios bibliotekos projektą „Agrolib-Ja – gerinti ūkininkų gyvenimą" („AgroLib-Ja – Improving the lives of farmers“).

Projekto partneriai. Projektui įgyvendinti biblioteka subūrė Pasvalio rajono savivaldybę, Lietuvos ūkininkų sąjungos Pasvalio skyrių, Pasvalio bitininkų draugiją „Bičiulis“, Lietuvos agrarinių mokslų ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Joniškėlio bandymų stotį.

Aplinkybės, lėmusios projekto atsiradimą. Pasvalio rajono žemdirbiams reikia tikslios, patikimos, lengvai pasiekiamos, aktualios žemės ūkio informacijos bei galimybių reklamuoti savo produkciją virtualioje erdvėje. Per darbymetį ūkininkams bendrauti, gauti informaciją patogiau ir greičiau mobiliuoju telefonu, todėl vis daugiau jų naudojasi išmaniaisiais telefonais, mobiliuoju internetu. Deja, mūsų krašte trūksta tokių paslaugų, be to, ne visi žemdirbiai moka išnaudoti visus mobiliųjų techologijų privalumus.

Pasvalio M. Katiliškio viešoji biblioteka šioms problemoms spręsti turi visas galimybes: tankų kaimo bibliotekų tinklą (32 padaliniai), galimybę kaimuose bibliotekininkams tiesiogiai bendrauti su savo bendruomenės nariais, sužinoti jų poreikius, teikti jiems reikiamą informaciją ir paslaugas; pakankamą aprūpinimą naujomis informacinėmis technologijomis (kompiuteriais, vieša interneto prieiga); kvalifikuotus darbuotojus; patirtį mokant gyventojus kompiuterinio raštingumo.

Pagrindinis projekto tikslas – pasitelkus modernias informacines technologijas ir sukūrus Pasvalio rajono žemdirbių informacinį ir bendravimo tinklą pagerinti ūkininkų gyvenimą.

Projekto uždaviniai:

  1. Sukurti interneto portalą su aktualia žemės ūkio informacija, galimybe komentuoti ir keistis nuomonėmis, nemokamai reklamuoti savo produkciją.
  2. Teikti mobiliojo ryšio paslaugas: mobili interneto portalo versija, informavimas teksto žinutėmis, QR kodų naudojimas.
  3. Sukurti mobiliąją erdvę žemdirbiams patogiu laiku ir patogioje vietoje.
  4. Teikti kompiuterinės leidybos paslaugas: vizitinių kortelių, produktų etikečių, reklaminių lankstinukų, brošiūrų spausdinimas.

Laukiami projekto rezultatai. Galimybė žemdirbiams nemokamai reklamuotis, bendrauti tarpusavyje su bendrais interesais siejančiais žmonėmis ne tik realybėje bet ir virtualioje erdvėje (ne tik Pasvalyje, bet ir už jo ribų), užtikrintai naudotis šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis. Tikimasi, kad tai pagerins žemdirbių gyvenimo kokybę, padidins jų konkurencingumą rinkoje, o sustiprėjęs visuomenės dėmesys leis siūlyti produkciją platesniam vartotojų ratui Lietuvoje ir užsienyje.