Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Šnipų palikimas. John Carre

Stebuklas prie Talio ir Ihantalos. Mika Kulju

Stebuklas prie Talio

Knygoje „Stebuklas prie Talio ir Ihantalos: lemtingas Suomijos mūšis" pasakojama apie suomių tautos kovą su nepalyginamai didesniu priešu – sovietine Rusija ir nenužudomą norą išsaugoti savo ir šalies laisvę.

Dar 1939 metais Suomija nustebino visą pasaulį savo drąsa ir kovingumu, kai Žiemos karas tarp SSRS ir kur kas mažesnės Šiaurės valstybės baigėsi taikos sutartimi ir Suomijai pavyko išsaugoti nepriklausomybę. Galingai ir kur kas daugiau karinės technikos turinčiai SSRS kariuomenei tuomet pasipriešinę suomiai taip ir netapo dar viena „broliška respublika", nors grėsmė buvo kilusi dar ne kartą.

Knyga „Stebuklas prie Talio ir Ihantalos: lemtingas Suomijos mūšis" yra viena iš serijos „Antrasis pasaulinis karas" knygų. Čia pasakojama apie 1944 metais vykusias kovas Karelijos sąsmaukoje. Po 1939 metų nesėkmės, Maskva ir toliau kūrė Suomijos užėmimo planus, tačiau prasidėjęs karas su naciais paliko šiuos planus neįgyvendintus. Suomiai tuomet ne savo noru tapo vokiečių sąjungininkais, tačiau pasinaudoję proga atsiėmė per Žiemos karą prarastas teritorijas.

Vis dėlto 1944 metais Rusijos pajėgos grįžo prie savo neįgyvendintų ambicijų pasiglemžti suomių žemes. Birželio pabaigoje – liepos pradžioje vykusios kovos netoli dabartinio Vyborgo turėjo baigtis būtent taip, kaip Rusija jau seniai planavo – Suomijos kapituliavimu. 50 tūkstančių suomių karių stojo prieš kone triskart didesnes rusų pajėgas, galingesnę karinę techniką ir nuo pergalių prieš vokiečius apsvaigusius karius.

Tik sugebėjimas pasinaudoti sudėtingu, tačiau vietiniams geriau pažįstamu šalies reljefu ir sumani gynyba padėjo suomiams atremti puolimą ir dar kartą pakartoti stebuklą - likti laisviems.

Knygos „Stebuklas prie Talio ir Ihantalos: lemtingas Suomijos mūšis" autorius Mika Kulju remiasi liudininkų pasakojimais ir iki smulkmenų atkuria vykusio mūšio eigą ir detales. Autorius aprašo konkrečius mūšyje dalyvavusius žmones: pėstininkų seržantą, slaugę, už bailumą sušaudytą kareivį, suomiams padėjusį vokiečių pilotą, švedų savanorį ir net Sovietų Sąjungos maršalą. Per jų istorijas sukuriamas realistiškas kariuomenės vaizdas. Karas čia nenužmogintas, nėra perdėtos pompastikos, iš karių autorius nepadaro nei antžmogių, nei supermenų. Žmonės parodomi su visomis silpnybėmis ir sunkumais, baimėmis, nusivylimais, tačiau jų stiprybės ir ryžto pakanka, kad būtų pasiektas bendras tikslas ir įvyktų tai, kuo niekas be pačių suomių netikėjo.

Mika Kulju (g. 1969) – suomių filosofas, rašytojas ir istorikas. Įkūrė ir vadovauja media agentūrai Suomijoje.

Daugiau naujų knygų