Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Fatum. Jolita Skablauskaitė

Šeštasis išnykimas. Elizabeth Kolbert

Šeštasis išnykimas

Svarbi knyga apie pasaulio ateitį – „Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija". Joje intelekto ir gamtos istorija sugula į nepaprastą pasakojimą apie masinį išnykimą, kuris prasideda tiesiog mūsų akyse.

Per pastaruosius pusę milijardo metų įvyko penki masiniai išnykimai, kai gyvybės įvairovė Žemėje staigiai ir dramatiškai sumažėjo. Viso pasaulio mokslininkai pastaruoju metu stebi šeštąjį išnykimą, kuris, spėjama, sukels didžiausią žalą nuo tada, kai asteroido smūgis nušlavė nuo žemės paviršiaus dinozaurus.

Gali būti, kad šis, šeštasis, išnykimas bus kur kas spartesnis nei kiti. Keturi iš penkių ankstesnių didžiųjų išnykimų truko nuo šimtų tūkstančių iki milijonų metų. Jų pagrindinė priežastis – dėl natūralių priežasčių šiltėjantis arba šaltėjantis klimatas. Netikėčiausias išnykimas laukė Kreidos periodo pabaigoje, maždaug prieš 65 mln. metų, kai į Jukatano pusiasalį dabartinės Meksikos teritorijoje nukrito asteroidas ar kometa. Po to kilusios ugnies audros ir susidarę pelenai atvėsino planetą. Tuomet išnyko apie 76 proc. rūšių, taip pat ir dinozaurai.

Šį kartą katastrofa palies mus, žmones. Negana to, jos priežastis, panašu, taip pat esame mes. Knygoje „Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija" rašytoja Elizabeth Kolbert remiasi šešių skirtingų sričių mokslininkų tyrimais ir jų darbo rezultatais: geologai, kurie studijuoja vandenynų centrus, botanikai, kurie tyrinėja medžių augimo ribą Andų kalnuose, jūrų biologai, kurie nardo po Didįjį barjerinį rifą, visi jie suteikė autorei svarbios informacijos. Knygoje ji taip pat pristato keliolika rūšių – kai kurios jų jau išnykusios, kitos yra ant išnykimo ribos. Tarp jų – auksinės Panamos varlės, didžiosios alkos, sumatriniai raganosiai.

Šiais pasakojimais E. Kolbert atskleidžia, koks rūšių judėjimas nuolat vyksta aplink mus – tai nykimo evoliucijos pėdsakai. Šeštasis išnykimas gali tapti ilgalaikiu žmonijos paveldu ir autorė kviečia mus pergalvoti esminį klausimą – ką reiškia būti žmogumi.

Knyga „Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija" laimėjo Pulicerio premiją, buvo tarp 10 geriausių New York Times metų knygų ir tapo New York Times bestseleriu, taip pat gavo kitų apdovanojimų ir sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo.

Elizabeth Kolbert yra amerikiečių žurnalistė, The New Yorker autorė. Ji yra parašiusi knygą „Field Notes from a Catastrophe: Man, Nature, and Climate Change". Su vyru ir trimis vaikais gyvena Masačusetse, JAV.

Daugiau naujų knygų